Mazancové dvoubarevné věnečky


2024. 6. 25. | Markéta

Mazancové dvoubarevné věnečky


Budete potřebovat

450 g hladké mouky

200 ml smetany ke šlehání (30%+)

20 g droždí

70 g cukru

1 vanilkový cukr

2 žloutky + jedno vejce

100 g změklého másla

špetka soli

1 a půl lžíce holandského kakaa

Postup


Do vlažné smetany rozdrobíme čerstvé droždí, přimícháme lžičku cukru, zlehka poprášíme hladkou moukou, přikryjeme utěrkou a necháme zhruba 10 minut odstát, aby vzešel kvásek.

Mezitím si do misky odvážíme mouku, po okrajích ji posolíme, uprostřed vytvoříme důlek, přelijeme vzešlý kvásek, zbylou část cukru, vanilkový cukr, vajíčka a začneme od středu míchat.

Vzápětí přidáme i  nakrájené změklé máslo (nebo nastrouhané). Ze všech ingrediencí řádně vymísíme nelepivé těsto, neměla by být potřeba přidávat mouku.

Polovinu těsta dáme kynout do jiné misky a do zbylého těsta ještě přimícháme kakao. Oboje přikryjeme potravinářskou folii nebo mokrou utěrkou a necháme 90 minut kynout (neurychlovat).

Poté těsta přemístíme na vál. Každé rozdělíme na 10 dílků (můžete i rozvážit) a vytvoříme hady dlouhé cca 22 cm. Vždy protočte mezi sebou světlý a kakaový váleček, pak spojte do kruhu a přimáčkněte konce. Vzniklých deset věnečků skládejte s rozestupy na dva plechy vyložené pečicím papírem.

Přikryjte ještě na cca 15 minut potravinářskou folii, pak rozehřejte troubu na 175 °C.

Věnečky potřete rozšlehaným žloutkem s lžící vody a posypte mandlovými lupínky. Pečte cca 20-30 minut, dozlatova a propečena.

Po vytažení z trouby ihned potřete předem rozpuštěným máslem pomocí mašlovačky (můžete přidat i trochu medu nebo rumu). A podáváme. Nejlepší jsou ještě vlažné, s máslem a marmeládou, nebo našlehaným tvarohem a marmeládou.

Dobrou chuť!

marketa_v_troube

 

 

 

 

Sdílejte to s ostatními!
Opravdu si přejete smazat položku z košíku?
 
 
Smazat